Prognozy na przyszłość: architekci krajobrazu mogą uratować świat

Prognozy na przyszłość: architekci krajobrazu mogą uratować świat

Przewiduję się, że w nadchodzących latach usłyszymy o wiele więcej od architektów krajobrazu. Od dawna istnieje nieporozumienie dotyczące tego, co właściwie robią.

Jednak różnorodność i skala pracy w architekturze krajobrazu jest ogromna, a połączenie wymaganych umiejętności i wiedzy eksperckiej pokazuje realną obietnicę radzenia sobie z palącymi problemami, przed którymi stoją miasta. Niezależnie od tego, czy zmiany klimatu czy urbanizacja, wzrost liczby ludności czy zagęszczenie, architekci krajobrazu mają pomysły na to, jak sprawić, by nasze przyszłe miasta były przyjazne, funkcjonalne i piękne.

Co zaskakujące, rozmowa o roślinach z architektem krajobrazu może budzić kontrowersje. Kilka lat temu wydawało się, że zawód robi wszystko, aby całkowicie porzucić roślinność – wiele uniwersytetów przestało uczyć wiedzy o roślinach, przechodząc w kierunku edukacji w dużej mierze opartej na projektowaniu. Do dziś ogrodnictwo pozostaje drażliwym tematem.

Mimo to architekci krajobrazu powrócili dziś do roślinności – w kontekście holistycznego podejścia do ekosystemów naturalnych i sztucznych. Angażują się nie tylko w roślinę, ale także w glebę, wodę, powietrze, klimat i wszystko wokół tej rośliny. Obejmuje to również kontekst ludzki, społeczny i kulturowy.

Moim zdaniem wyjątkowa perspektywa architektów krajobrazu wynika z tej umiejętności równoważenia systemów ekologicznych i budowlanych – pośredniczenia między miękkimi i twardymi elementami miasta oraz szerzej naturalnym i zbudowanym środowiskiem.

Architektura krajobrazu zawsze jest już oparta na współpracy. Pracuje z „materiałami”, które żyją własnym życiem i projektuje ze wszystkimi zjawiskami żywego świata. Kiedy „współpracownikiem” w zakresie projektowania jest poziom wód gruntowych lub ekologia gleby, zawsze będziesz musiał uwzględnić nieodłączną zmienność tego.

Praca w takich warunkach oznacza, że ​​architekci krajobrazu są lepiej przygotowani niż wiele innych zawodów zajmujących się środowiskiem budowlanym do radzenia sobie z niepewnością i zmianami oraz do rezygnacji z oczekiwań (lub fantazji) projektanta, który jest w stanie sprawować całkowitą kontrolę nad materiałami, miejscami lub ludźmi.

W przeszłości architekci krajobrazu często nie brali udziału w wielkoskalowych procesach decyzyjnych w miastach – byli zaangażowani jako konsultanci, projektując konkretne, małe części znacznie większego obrazu miejskiego. Pomyśl o brukowaniu i ławkach lub, jak sucho zasugerował jeden z uczestników, „układaniu pietruszki”.

Ale, jak jasno określiła prognoza, architekci krajobrazu agitują, aby przyjąć znacznie większą strategiczną rolę, przecisnąć się do stołu decyzyjnego i wnieść wiedzę projektową na skalę całego miasta lub regionu.

Projekt Greater Curtin. Andy Sharp, dyrektor ds. infrastruktury i rozwoju nieruchomości na Uniwersytecie Curtin, który przemawiał w Forecast, jest odpowiedzialny za wprowadzenie tego w życie.
Ta skala prac jest często określana jako zielona infrastruktura. Wszyscy możemy być zaznajomieni ze starszymi formami „szarej infrastruktury”, takimi jak drogi i linie kolejowe, sieci energetyczne i sieci wywozu śmieci. Jednak architekci krajobrazu kwestionują tradycyjne sposoby radzenia sobie z wodą, odpadami, energią i transportem – układami krążenia miasta.

Na przykład zamiast odprowadzać wodę deszczową do kanalizacji, architekci krajobrazu starają się wychwytywać ją i ponownie wykorzystywać na miejscu w zielonych dachach lub przepuszczać przez przepuszczalną nawierzchnię do gleby.

Podobnie miasto, które posiada sieć połączonych ze sobą otwartych przestrzeni, po których przyjemnie się spaceruje, zachęca do „aktywnego transportu” i zmniejsza zapotrzebowanie na samochód i infrastrukturę transportu publicznego.

Rośliny ratują życie. Badania naukowe w coraz większym stopniu ujawniają związek między pracą architektów krajobrazu a większymi imperatywami w zakresie zdrowia publicznego.

Roślinność pomaga zmniejszyć wpływ fal upałów (ratuje życie), cień korony drzew łagodzi miejskie wyspy ciepła (oszczędność energii), dostęp do roślinności, świeżego powietrza i światła dziennego poprawia szybkość powrotu do zdrowia pacjentów szpitalnych (oszczędność czasu hospitalizacji), a zapewnienie wysokiej jakości otwartej przestrzeni publicznej zachęca do aktywnego dojeżdżania (oszczędzając potrzebę transportu samochodowego).

Tak więc architekci krajobrazu są ekspertami w pewnych środkach projektowych, które mogą poprawić zdrowie publiczne, produktywność, dobrostan i jakość życia. Co być może ważniejsze, mogą coraz częściej argumentować to w kategoriach zrozumiałych dla polityków i biurokratów – mogą grać w grę liczbową.

Możemy być przerażeni takim empirycznym podejściem do czegoś tak niewymiernie pięknego jak drzewo. Ale punkt widzenia Halla jest taki: drzewo, postrzegane jako zasób środowiskowy, może zostać wprowadzone do wskaźników i obliczeń – a zwłaszcza wskaźników ekonomicznych – które rządzą zarządzaniem środowiskiem zabudowanym.

Tworzenie czegoś więcej niż tylko „odpowiednie” przestrzenie publiczne W Forecast istniało prawdziwe poczucie mobilizacji, mobilizacji do sprawy bardziej zrównoważonego świata poprzez architekturę krajobrazu.