Obcinanie pazurów – gdzie i co ile wykonywać?

Obcinanie pazurów – gdzie i co ile wykonywać?

Część psów naturalnie ściera swoje pazury i nie wymaga podejmowania działań w tej kwestii. Jest jednak spore grono psów, których pazury nie ulegają starciu, co powoduje dyskomfort podczas chodzenia, a zaniedbanie może nawet prowadzić to problemów zdrowotnych.

Gdzie obcinać pazury?

Obcinanie pazurów możemy przeprowadzić u siebie w domu, jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt i umiejętności, a nasz pupil współpracuje z nami. Jeżeli jednak wykracza to poza nasze możliwości, możemy skierować się do psiego salonu, który oferuje różne usługi groomerskie, w tym właśnie zabieg obcięcia pazurów. Poradzi sobie też z tym zadaniem weterynarz lub technik weterynarii.

Reklama: Psi fryzjer Chełmno

Po czym poznać, że czas na skrócenie pazurów?

Psi pazur nie powinien być dłuższy niż opuszka palca. Kiedy czworonóg zaczyna głośno tupać, a echo stukotu o panele podłogowe niesie się przez cały dom – to definitywny znak, że czas na odwiedziny u groomera. Jeżeli jednak nie masz paneli i pies porusza się bezszelestnie – Twoje oczy będą także bardzo pomocne. Psie pazury podczas stania na podłodze nie powinny do niej przylegać, a unosić się lekko nad nią.

Co ile obcinać pazury?

Wszystko zależy od Waszego psiaka i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak postawić na regularność, która przyzwyczai psa do samego zabiegu pielęgnacyjnego, oraz pozwoli ustalić harmonogram skracania pazurów. Twój groomer z pewnością pomoże Ci ustalić najlepszy moment na wizytę z pieskiem w tym celu.

Na co zwrócić największą uwagę, jeżeli obcinamy pazury samodzielnie?

Przede wszystkim pilnujmy, aby podczas skracania pazurów nie uszkodzić ich macierzy, która znajduje się wewnątrz pazura. To silnie ukrwiona tkanka pełna włókien nerwowych. Uszkodzenie jej będzie więc dla pupila bardzo bolesne, co może skutkować silnym zniechęceniem do zabiegu skracania pazurów.